Jump to content
Sign in to follow this  
nairda

Pe cine cheamă Contra în locul lui Țucudean, după accidentarea atacantului de la CFR Cluj. Cât va lipsi golgheterul

Recommended Posts

• Alexandru Pașcanu e gata să-și schimbe echipa în vară, după ce a fost în iarnă pe lista FCSB-ului, care l-a preferat în cele din urmă pe Iulian Cristea, adus de la Gaz Metan. Fundașul lui Leicester nu exclude posibilitatea de a ajunge în vară la "roș-albaștri".

"M-am gândit, dar într-un final am decis să stau acolo în următoarele șase luni, până în vară, și din vară să fac următorul pas. La orice club la care mă voi duce, va fi o provocare mare. O să fie un pas important. Dar mie îmi plac provocările. La orice club mă duc, sau dacă rămân la Leicester, sunt gata de orice provocare", a declarat Pașcanu, venit în România pentru naționala de tineret, alături de care va pleca în Spania, pentru cantonamentul din perioada 19-26 martie.
    George Țucudean s-a accidentat înainte de dubla cu Suedia și Insulele Feroe, din calificările pentru Campionatul European din 2020.  Selecționerul Cosmin Contra i-a găsit deja un înlocuitor: Andrei Ivan.

UPDATE 20:16: FRF a confirmat că Andrei Ivan îi va lua locul lui George Țucudean la națională și a anunțat verdictul în cazul accidentării golgheterului lui CFR Cluj:  leziune musculară la nivelul coapsei posterioare drepte, accidentare care îl va ține pe tușă pe atacant aproximativ o lună.

Jucătorul lui Rapid Viena urma să plece în cantonamentul naționalei U21, în Spania, în perioada 19-26 martie, dar i se va alătura lotului mare al lui Cosmin Contra.

Ionuț Nedelcearu, chemat în locul lui Vlad Chiricheș
    O altă absență de marcă este cea a lui Vlad Chiricheș. În locul lui, Contra se va baza pe Ionuț Nedelcearu. Fundașul lui Napoli va lipsi 3 săptămâni de pe teren, după accidentarea din meciul cu Salzburg.

”Are ruptură fibriliară la coapsă. L-am întrebat atunci despre accidentare şi părea foarte îngrijorat”, a spus ziaristul italian Paolo Del Genio pentru Radio KissKiss.

Preliminarii EURO 2020. Programul complet al României, în grupa F
    23 martie 2019: Malta – Feroe, Suedia – România (ora 19:00), Spania – Norvegia (ora 21:45)
    26 martie 2019: Malta – Spania, Norvegia – Suedia, România – Feroe (ora 21:45)
    7 iunie 2019: Feroe – Spania, Norvegia – România, Suedia – Malta (ora 21:45)
    10 iunie 2019: Feroe – Norvegia, Malta – România, Spania – Suedia (ora 21:45)
    5 septembrie 2019: Feroe – Suedia, Norvegia – Malta, România – Spania (ora 21:45)
    8 septembrie 2019: Spania – Feroe (ora 16:00), România – Malta (ora 19:00), Suedia – Norvegia (ora 21:45)
    12 octombrie 2019: Feroe – România (ora 19:00), Malta – Suedia, Norvegia – Spania (ora 21:45)
    15 octombrie 2019: Feroe – Malta, România – Norvegia, Suedia – Spania (ora 21:45)
    15 noiembrie 2019: Norvegia – Feroe, România – Suedia, Spania – Malta (ora 21:45)
    18 noiembrie 2019: Malta – Norvegia, Spania – România, Suedia – Feroe (ora 21:45)